Sirena Yachts

Sirena Marine’in 10 yılı bulan başarı dolu deneyimi denizseverlerce takdir edilen, ödüllü Euphoria ve Azuree yelkenlilerinde hayat bulurken, firma bu kez Sirena Yachts markasıyla motoryat sektöründe de yerini aldı. Yeni seri, son dönemin popüler 58-100 feet aralığındaki modern-klasik semi-deplasman motoryat kategorisinde iddialı. Sirena Marine’in sektördeki bu atılımı, aslında Akdeniz’in önemli yat üreticilerinden biri olan firmanın (Azimut-Benetti markasıyla olan anlaşması kapsamında 250’nin üzerinde motoryat üretimi gerçekleştirdi) uzmanlığıyla örtüşüyor. Otomotiv sektöründe de öne çıkan firmanın Bursa, Orhangazi’deki üretim alanı da bu yeniliklerle beraber 155.000 metrekare olarak genişletildi. 

Sirena Yachts motoryat serisinin sunduğu özellikler:

  • Eşi benzeri bulunmayan iç ve dış yaşam alanları
  • Farklı seçeneklerle kişiye özel yerleşim
  • Maksimum konfor, daha geniş yaşam alanları  
  • “Gerçek” bir uzun seyir deneyimi sunan yakıt ve su kapasitesi
  • Seyir hızında ilerlediğinde gözle görülür derecede daha iyi bir yakıt tüketim oranı
  • Güvenilirlik ve kolay kullanım. A Sınıfı tasarımı teknenin her türlü deniz koşulunda rahatça seyretmesini garanti ediyor. 

Marka başlangıç olarak iki motoryat modeliyle sektöre giriş yaptı: Sirena 64 ve Sirena 58. Her ikisi de Frers Naval Architecture & Engineering firmasının detaylı ve özenli çalışmasının bir sonucu olan yatların iç tasarımlarında Spadolini Design Studio imzası yer alıyor. 

Dünya prömiyerini 2017 Boot Dusseldorf’ta gerçekleştiren Sirena 64, serinin 20,74 metre boyundaki ilk modeli. Yatın dış tasarımı ve mühendisliğinden sorumlu German Frers, 64’ün tasarımının kişiye özel kılınabilirliğinin ve konforunun altını çiziyor: “Motoryatın üç farklı yerleşimi de manzaraya tam hakimiyet sağlayan gövde camları ile bol miktarda doğal ışık ve yanı sıra cömert bir hacim sunuyor.” Sonuç, yüksek hızlarda planing özelliğini koruyan, etkili bir gövde yapısı. Ekonomik yakıt tüketimiyle (muadillerine kıyasla 12-16 knot’ta ilerlediğinde %20 daha iyi) denizseverlerin beğenisini kazanan Sirena 64, sahip olduğu stabilizörler sayesinde seyir halinde veya demirliyken konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Sirena Marine’in otomotiv sektöründeki deneyimi de yeni motoryatın vinilester infüzyon yöntemiyle üretim sürecini açıklıyor. Bu teknik sayesinde tekne gövdesi osmoza karşı dayanıklılık sergilerken, uzun ömürlü olma garantisi veriyor. Sirena 64, standardındaki 850’şer hp gücündeki VOLVO motorlarla (daha güçlü motorlar da opsiyonlar dahilinde) hızını 27 knot’a kadar ulaştırabiliyor. 10 knot’lık seyir hızında yatın menzili 1000 mil civarında ve saatte tükettiği yakıt miktarı da 48 litre. 

Uzunluğu 18,68 metre olan Sirena 58, kardeş modelinin izini sürüyor. Üretim teknolojisi yatın ağırlığını azaltırken, kalite ve dayanıklılığını kanıtlıyor. Hafif ve fakat güçlü bir tekne gövdesi için teknenin üretim aşamasında karbon hibrid parçalar tercih edildi. Teknedeki bölmeler PVC sandviçten yapıldı ve bu süreçte laminasyon tekniği kullanıldı. Standart 650 hp gücündeki VOLVO motorlar ile Sirena 58’nın hızı 29,4 knot’a ulaşabiliyor. Ekonomik seyirde ilerlediğinde 850 deniz milini rahatlıkla katedebiliyor. Sirena 58 da iki farklı iç yerleşim seçeneğiyle sunulurken, daha güçlü motor konfigürasyonu da ayarlanabiliyor.

2016 sonbahar aylarında sektörde ismini duyuran Sirena Yachts, ilk günden bu yana gerek denizcilerin gerekse medyanın yakın merceği altında olmayı sürdürüyor. Bu yatların kişiye özel kılınabilen yerleşimi, eşsiz konforu, etkili duruşu ve deniz tutuşu dünyanın farklı yerindeki denizseverlere hitap ediyor. Devrim niteliğindeki tasarımlarıyla Sirena 64 ve 58, çok kısa sürede dünya genelinde en beğenilen yatlar olmaya aday.